Milí příznivci lyžování!

Ve skiareálu Herlíkovice se nám rozmáhá takový nešvar. Říkáme mu skiareálpinismus. Provozují ho jedinci se skialpovým vybavením, pohybující se po ukončení lyžařského provozu vzhůru na sjezdovkách ve skiareálu, aby následně sjížděli v noci po upravených sjezdových tratích zase dolů.   

Než se pustím do rozmlouvání této činnosti, zkusím připomenout definici skialpinismu: "Skialpinismus je pohyb na lyžích ve volném horském terénu. Stoupání do kopce umožňuje speciální vázání a pásy nalepené na skluznici. Jedná se o turistiku na lyžích, která se provozuje v horách (podobně jako pěší turistika). Cílem je obvykle vyjít na lyžích na zvolený vrchol a pak sjet volným terénem dolů, pokud možno v prašanu." 

A teď k tomu rozmlouvání. Dovolím si citovat z Návštěvního řádu lyžařského střediska: "Vstup a pohyb na sjezdových tratích v zimním období je možný pouze s lyžemi či snowboardem, připnutých na nohou v době denního provozu sjezdových tratí od 8:30 do 16:20 hod. a v době večerního lyžování na příslušné trati od 18:00 do 21:20 hod. V době od 16:20 do 8:30 hod. jsou sjezdové tratě pro veřejnost uzavřeny. Výjimku tvoří příslušná sjezdová trať v době provozu pro večerní lyžování, ta je uzavřena od 21:20 do 8:30 hod. V době uzavření sjezdových tratí platí zákaz vstupu na jejich plochu pro pěší, lyžaře, skialpinisty i ostatní osoby."

Ale nejde jen o dodržování předpisů. Prvořadá je bezpečnost. A chování skiareálpinistů bezpečné není. Sjezdové tratě po ukončení provozu upravujeme sněžnými rolbami na laně. Lano se zařezává do pevného sněhového podkladu a při pohybu rolby dokáže vystřelit do boku s neuvěřitelnou silou a rychlostí, taková facka lanem může mít fatální následky.

Dalším argumentem je, že toto chování je velmi neohleduplné. Neohleduplné vůči denním lyžařům, protože čerstvě upravený svah je měkký a noční jízda v něm zanechá hluboké rýhy, které po promrznutí znamenají nebezpečí při ranním provozu. Neohleduplné vůči provozovateli, protože musí provést další úpravu ploch, což stojí peníze, čas a ubírá to pak na kvalitě úpravy.

Nemáme zájem připravovat restrikce proti tomuto chování (zatím), věříme ve váš zdravý rozum a úsudek i pocit ohleduplnosti vůči ostatním. Zkuste se stát skialpinisty a vyrazit v denní době do volné zasněžené krajiny a projet se neupraveným terénem s čerstvým prašanem. Je to nádhera! 

Děkujeme.

Michal Hošek, vedoucí provozu skiareálu Herlíkovice