Cycling

Bike paths for the whole family

Explore the beauty of the Krkonoše ridges by bike. Try all mountain bike paths suitable for families with children. Enjoy straight paths, go up the hill and zoom along the slopes. Our chairlift or a rented electric bike will help you conquer the highest elevation point.

Bike paths and trails for the whole family in Herlíkovice and along the Krkonoše ridges – choose the one that suits you the best!

Sports

From the upper station of Žalý cableway around the observation tower along Path 10A to Rovinka, then along Path 11 and then Path 12 to Horní Mísečky (Stopa buffet), from there along Path 10B and 10 back to Rovinka, continue along Path 10 to Benecko, turn to the upper car park and go by Zlatá vyhlídka along Bucharova cesta - Path 10A back to the top of Žalý and the upper station of the cableway.

Sports

For children

From the upper station of Žalý cableway around the observation tower to the right along Path 10A to Rovinka, then along Path 11 across Ski Resort Herlíkovice to the upper cableway station North, then to the left along the dirt road across Ski Resort Bubákov to the crossroads Pod Žalým, turn left to the green hiking trail and go down to the Elbe. Then continue up the river back to Herlíkovice car park.

For children

Vyhlídková

Trasa VYHLÍDKOVÁ - délka 22 km / 2 hod

Od horní stanice LD Žalý kolem rozhledny doleva po cyklotrase K10 na Benecko (centrální část), dále po trase K13 na Rovinka a následně po trase K10C na Křížovky a Kněžice, odtud po trase K10 dojet do města Vrchlabí, z centra města pokračovat přes Hořejší Vrchlabí podél toku Labe na parkoviště Herlíkovice. V případě nástupu na trasu na Benecku lze využít výjezd lanovkou na Žalý.

Vyhlídková

Circular

From the upper station of Žalý cableway around the observation tower to the left along Path 10A to Benecko (centre), then along Path 10 via Štěpanice to Křížovky, from there along Path 11, which goes along a dirt road called Nová Velbloudka, to Rovinka and continue along Path 10A back by the observation tower on Žalý to the upper station of the cableway.

Circular

To the spring of the Elbe

From the upper station of Žalý cableway around the observation tower to the left along Path 10A to Benecko (central car park), then along Path 10 to Rovinka, from there along Path 10 and then Path 10B to Horní Mísečky, continue along Path 13 to Vrbatova bouda and then to Labská bouda, from there on foot to the spring of the Elbe and back, continue along Path 13 to Horní Mísečky, then along Path 12 and 11 back to Rovinka and then along Path 10A back to the observation tower on Žalý and to the upper station of the cableway.

To the spring of the Elbe

Excursion

From the upper station of Žalý cableway around the observation tower to the right along Path 10A to Rovinka, then continue along Path 11 over Labská to Bedřichov and then to Špindlerův Mlýn, from there along Path 12 to Horní Mísečky and continue along Path 12 to Třídomí and along Path 11 back to Rovinka, from there along Path 10 to the central car park in Benecko and around Zlatá vyhlídka along Bucharova cesta - Path 10A back to the top of Žalý and the upper station of the cableway.

Excursion

Cyclotour

Start in the lower station of Žalý cableway. Take the cableway to the upper station and continue to the right along Path 10A to Rovinka, then along Path 11 to Bedřichov in Špindlerův Mlýn and go through the town centre in the direction of Svatý Petr towards the lower station of Pláň cableway. Take the cableway to the upper station and continue along Path 17 to the crossing U Krásné Pláně, then go along Path 1A to Strážné, from there along the road or along Kamenná cesta to Hořejší Vrchlabí. When you reach the main road, turn right towards Špindlerův Mlýn and then left over the bridge across the Elbe and down the river to Herlíkovice.

Cyclotour

Cyklotour / Sv. Petr - Herlíkovice

Trasa CYKLOTOUR: Lanovka Svatý Petr - Herlíkovice, délka 12 km / 1,5 hod 

Vyjet sedačkovou lanovkou Sv. Petr - Pláň, od horní stanice po trase K17A a následně po K17 dojet na rozcestí U Krásné pláně a pokračovat po trase K1A na Strážné, odtud po silnici nebo Kamenné cestě sjet do Vrchlabí a za řekou Labe se vrátit do skiareálu Herlíkovice.

Cyklotour / Sv. Petr - Herlíkovice

Cyklotour / Herlíkovice - Medvědín

Trasa CYKLOTOUR: Lanovka Žalý - Medvědín, délka 12 km / 1,5 hod

Vyjet sedačkovou lanovkou Herlíkovice - Žalý, od horní stanice LD kolem rozhledny Žalý po cyklotrase K10A, doprava na K10 přes Benecko na Rovinka, dále po K13 na Třídomí a odtud po K11 na Labskou a Bedřichov, tam najet na K1A a pod bobovou dráhou odbočit po lesní cestě do skiareálu Medvědín.

Cyklotour / Herlíkovice - Medvědín

Cyklotour / Medvědín - Herlíkovice

Trasa CYKLOTOUR: Lanovka Medvědín - Herlíkovice, délka 21 km / 2 hod

Vyjet sedačkovou lanovkou na vrchol Medvědína, od horní stanice po K13A a následně po K13 dojet na Horní Mísečky, napojit se na K10 a přes Janovu Horu dojet na Rovinka, pokračovat po K10C a odbočit doprava na cestu "Velbloudka", přejet sjezdovky skiareálu Herlíkovice a odbočit na Bubákov, dojet k bufetu Rondo, pokračovat doprava a přejet sjezdovky ve skiareálu Bubákov, odbočit doleva na zelenou turistickou trasu a vrátit se podél Labe do skiareálu Herlíkovice.

Cyklotour / Medvědín - Herlíkovice